Boktips! “Om bön: Brev till en vän” | Kyrkjobb.se
I boken "Om bön: Brev till en vän" som kom ut 1963 (efter författarens död) tar C.S. Lewis upp en rad frågor om bön och dess roll i det kristna livet. Han gör det genom en serie brev till en fiktiv vän, Malcolm, som brottas med tvivel och frågor kring bönen.

I boken “Om bön: Brev till en vän” som kom ut 1963 (efter författarens död) tar C.S. Lewis upp en rad frågor om bön och dess roll i det kristna livet. Han gör det genom en serie brev till en fiktiv vän, Malcolm, som brottas med tvivel och frågor kring bönen.

Några centrala teman i boken är:
Vad är bön? Lewis ser bön som en form av kommunikation med Gud, men inte som en ensidig begäran om tjänster. Bön kan vara en form av tillbedjan, tacksamhet, klagan eller bön för andra.
Varför ska vi be? Lewis menar att bön inte handlar om att tvinga Gud att göra som vi vill, utan om att öppna våra hjärtan för Guds vilja och att låta oss formas av honom.
Hur ska vi be? Lewis ger praktiska råd om hur man kan be, men betonar att det viktigaste inte är formen eller ord en, utan att vi är ärliga och öppna inför Gud.
Vad kan vi förvänta oss av bön? Lewis menar att vi inte alltid kan förvänta oss att få våra böner besvarade på det sätt vi vill, men att vi alltid kan förvänta oss att Gud lyssnar och att han är närvarande i våra liv.
Boken är full av Lewis typiska humor och insiktsfulla iakttagelser. Den är både tankeväckande och utmanande, och kan vara till hjälp för alla som brottas med frågor kring bön och tro, inte minst unga människor. Boken har översatts till många språk och har med åren blivit en klassiker inom kristen litteratur.
Läs mer om och köp “Om bön: Brev till en vän” här. (Just nu 63% rabatt!)
Och här är några fler tips på böcker om bön och tro:
“Vägen till Gud” av C.S. Lewis
“Bönens kraft” av Andrew Murray
“Den inre bönen” av Thomas Merton
Redaktionen
info@kyrkjobb.se
Vill du skriva om något intressant i kyrkans värld och få det publicerat här i Kyrkjobb.se:s minimagasin Kyrkporten? Mejla info@kyrkjobb.se och beskriv din idé!
Fler artiklar

500 år efter det första Nya testamentet på svenska – nu kommer NT 2026
I september 2026 lanseras en helt ny svensk översättning av Nya testamentet. Det är den första nyöversättningen på 45 år och den sammanfaller med ett historiskt jubileum: det har gått ett halvt millennium sedan svenskar för första gången kunde läsa Nya testamentet på sitt eget språk.
13 mars 2026

Sexton olika kartor – Vad säger Bibeln egentligen om Israels land?
När den amerikanske Israelsambassadören Mike Huckabee hävdar att Israel har biblisk rätt till territorier från Nilen till Eufrat, väcker det frågor om hur vi läser Bibeln. Men den hebreiska Bibeln ger faktiskt sexton olika beskrivningar av landets gränser – ingen exakt lik den andra.
7 mars 2026

När äktenskapssynen blir en anställningsfråga
Kyrkomötets beslut om att församlingar får neka präster jobb om de inte viger samkönade par reser frågor om teologisk mångfald och inkludering i Svenska kyrkan.
27 februari 2026
Kyrkporten
Ett minimagasin från kyrkjobb.se
